Naire Teyze - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , , » Naire Teyze

Naire Teyze

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 9 Şubat 2020 Pazar | 23:17


İşte Nazire Teyze de sevgisini, acılarını, sevinçlerini yüreğine gömenlerden biri. 1334 yılında doğmuş, 1918 yılına tekabül eden ve 99 yaşında, kendi deyimiyle “kiraz zamanı” dediği bir zaman dilimi.

Anne babasını hatırlamıyor. Onu anneannesi büyütmüş. Selanik’in bir ilçesi, Vodina’ da doğmuş ve mübadil olarak Bursa’ya yerleşmişler.

Şu an, onda iz bırakan anıları hatırlıyor. Kopuk kopuk olsa bile anlatırken, heyecanı hiç eksilmemiş, aynı duygularla ve nefesi yettiğince, kulağı duyduğu kadarıyla ve hatırlayabildikleriyle, yaşadıklarını gözlerinin içinde görebiliyorsunuz.

Atatürk’ün ölüm gününü hatırlıyor mesela. O’nun tabutu ardından gidenleri minnet ve şükranla gözyaşı dökenleri hatırlıyor.

Bir de oğluyla evlendirmek isteyen Yunan komutanını hatırlarmış. Selanik’te, Yunan komutanı, Nazire Teyze’yi annesinden istemiş. Oğlumla evlenirse onlara evde veririm, demiş. Ne var ki annesi , “Mustafa Kemal, bize ev verecek” diyerek, evliliğe müsaade etmemiş.

O dönemlerde ihtiyaç duyulan bir mesleğin sahibi olarak hemşirelik yapmış. Pek çok çocuğun doğarken ağlama seslerine tanık olmuş, sanki bayram hediyesini alacağını bilircesine.


NAZİRE HEMŞİRE, halen Bursa'd yaşamaktadır. Bursa'da yaşamakta olan torunlarından Zafer Götüren'in anne annesidir. Nadire Hemşire Teyzemize Yüce Allah'tan uzun ömürler diler, minnet, saygı ve sevgi ile pamuk ellerinden öperiz.

Kaynak:
Ünlü Zafer Götüren, Torunu.

Bu Makaleyi Paylaş :

0 yorum:

Bu yazımız hakkında

düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın..!

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved