PrayForGreece - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , » PrayForGreece

PrayForGreece

Kitap Evi Otel Tarih: 25 Temmuz 2018 Çarşamba | 20:07
Yunanistan Başbakanı Tsipras üç günlük yas ilan etti. Kaynak: Yunanistan'daki yangında can kaybı arttı! 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da Pazartesi günü öğleden sonra çıkan yangında, hayatını kaybedenlerin sayısı 79'a çıktı. Gece saatlerinde açıklanan son rakam, 76'ydı.Yunan İtfaiyesi, 23'ü çocuk, en az 187 kişinin de yaralandığını duyurdu. Kaç kişinin kayıp olduğu ise henüz bilinmiyor. Son sayılarla birlikte, Yunanistan'da 2007'de 70 kişinin öldüğü yangın faciasından da büyük bir felaketin yaşandığı görüldü.
Yunanistan yangını neden çıktı?
Yunanistan'daki yangınlarda 80'den fazla kişi hayatını kaybetti. Yangının sebeplerine ilişkin uzmanlar az yağışla gelen kuru havalara işaret ediyor. Kış aylarında yağış oranının beklenenden düşük olmasıyla yeraltı su kaynakları yetersiz kaldı ve 2017 yazındaki yüksek sıcaklıklarla bitki örtüsü tam olarak dengesini sağlayamadı. Bunun sonucunda da, bazı bölgelerde hava sıcaklığının 40 dereceyi bulmasıyla yaşanan kuraklık orman yangınlarını da tetikledi.Guardian gazetesinin haberine göre alevler, kuvvetli rüzgârın etkisiyle itfaiye ekipleri bölgeye ulaşmadan geniş alanlara yayıldı. Ölü sayısının 70'in üzerinde olmasının sebebi de yangının yerleşim bölgelerine yakın bölgelerde çıkmasıydı.Bunlar yangına sebep olan kısa vadeli gerekçeler olarak gösteriliyor. Uzmanlar, Yunanistan'da son iki yılda meydana gelen yangınların iklim değişikliğiyle tekrarlanabileceği uyarısında bulunuyor.Yunanistan Greenpeace Başkanı Nikos Charalambides, Avrupa genelinde ve kuzey ülkelerinde görülen sıcak hava dalgalarının, iklim değişikliğinin etkisini gösterdiğini ifade ediyor.

CEHENNEMDEN GERİYE KALAN
Berivan Aydın:

Atina Havalimanı’ndan bindiğim taksiyi süren Panayotis, “Mati’ye lütfen” dememle beraber önceki gün yaşanan cehennemi anlatmaya başlıyor.

 “Ne evler, ne ağaçlar… İnsanlar yandı, ölümlerin en kötüsünü öldüler” diyor en başta.

Rüzgarın uçakları yan yan uçuracak kadar şiddetli estiğini, dumandan göz gözü görmediğini, bir şekilde kendini denize atanlardan bazılarının boğulduğunu, çünkü dalgaların iki üç metreye ulaştığını söylüyor.

Sonra yolda elektrik direklerinin etrafını sarmış otları, emniyet şeridinin olmadığını, yeşil göründüğü halde içi kavrulmuş ağaçları, sağda solda tüten dumanları gösteriyor sırayla
İnsanın yüreğine inen karelerle adını öğrendiğimiz Rafina’ya varıyoruz az sonra. Polis, itfaiye, ordu araçları civarı dolanıyor ama olan olmuş artık, ellerinden birşey gelmiyor. Kızılhaç ve sivil savunma ekipleri yanan evlere girip ölen var mı diye bakıyorlar.

Yanan araçların kaldırıldığı yerler, kara bir büyüyle buharlaşmışlar gibi belli duruyor.

Tek tük aileler, evlerini kontrol etmeye gelmişler. Yaşlısı da genci de sessiz, düşünceli, kederli. Herkesin yüzüne, bedenine, sesine oturan acı, bir türlü kanıksanmayan yanık kokusuna karışıyor.

Yanan evlerden birine giriyorum sonra. Mahşer böyle bir yer mi? Yataklardan geriye telleri kalmış yalnızca. Mutfak dolapları yanınca yere dökülen tabak çanak, arkeolojik bir kazının görüntüsü gibi. Halbuki henüz iki gün önce hayat devam ediyordu bu duvarlar arasında. Bulaşık makinesini boşaltmamışlar daha.
Pompeii’nin o dehşetli kaderi yüzyılları aşıp Mati’de yeniden vücut bulmuş gibi adeta. 


Kaynak:
Bursa Olay
Cumhuriyet Gazetesi 
Bu Makaleyi Paylaş :

0 yorum:

Bu yazımız hakkında

düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın..!

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved