Girit, Yanya ve Preveze’den Göçenler - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :

Girit, Yanya ve Preveze’den Göçenler

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 25 Eylül 2015 Cuma | 21:52


Büyük bölümü esnaf olan ve dolayısıyla maddi durumları diğer mübadillere göre daha iyi olan bu kentli nüfus, hayat tarzları gözetilerek gemilerle geldikleri Mudanya ve Gemlik gibi ilçelere yerleştirildiler.

Vodina’dan mübadillerinin tam aksine, geldiklerinde özellikle Giritli göçmenlerin neredeyse hiç Türkçe bilmiyor olmaları dikkat çekicidir. Kaynaklar, zamanın milliyetçi ve azınlıkların kendi dillerini konuşmalarını sağlamaya yönelik devlet destekli olduğu söylenebilecek bir hareket olan “Vatandaş Türkçe Konuş” hareketinin Mudanya’da iskân edilen Girit göçmenleri üzerinde de bir baskı oluşturduğunu gösteriyor. Bu baskı, Rumca konuşanlara para cezası verilmesi şeklinde vücut bulmuştur. Giritliler gibi neredeyse hiç Türkçe bilmeyen mübadillerin geldiği bir diğer kaynak bölge de Preveze’dir.

Yanyalı göçmenlerin bir bölümüyle beraber mübadeleye tabi tutulan Prevezeliler, kendileri için belirlenen iskan bölgesi Hatay olmasına karşın Bursa’da kalmışlardır.

Bugün Mudanya ve Trilye’nin geçiminde önemli rol oynayan zeytincilik, üzümcülük, şarapçılık ve ipekböcekçiliğinin bu bölgedeki gelişiminde, bu meslek alanında faaliyet gösterirken buralara göçen mübadillerin katkısı büyüktür.

Ayrıca Mudanya’da Belediye Başkanlığı yapan Nihat Arganül, Hasan Aktürk ve Ali Demirtaş gibi isimler Girit kökenli, Gemlik Belediyesi eski başkanı Necati Arda da Preveze kökenlidir.


KaynakGökhan Sezer
"Bir Göçmen Kenti Olarak Bursa ve Bursa'nın Mübadilleri"


Bu Makaleyi Paylaş :

0 yorum:

Bu yazımız hakkında

düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın..!

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved