Belleklerdeki Güzellik: Mübadele Türküleri - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , , , » Belleklerdeki Güzellik: Mübadele Türküleri

Belleklerdeki Güzellik: Mübadele Türküleri

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 30 Eylül 2015 Çarşamba | 00:58


Belleklerdeki Güzellik: Mübadele Türküleri’, sekiz aylık bir saha çalışması sonucu ortaya çıkmış bir kitap. Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından yayımlanan kitap, mübadillerin günlük hayatlarında kullandıkları geleneksel dil ve kültürlerinin yok olmasının önlenmesi amacıyla hazırlanmış. ‘Belleklerdeki Güzellik: Mübadele Türküleri’ adlı kitabı oluşturmak için BGST/Kardeş Türküler ile birlikte yürütülen proje çerçevesinde Balıkesir, Bursa, Edirne ve İstanbul illerini, bu illere bağlı ilçeleri ve köyleri kapsayan çalışmalar sırasında içlerinde mübadeleden önce doğmuş olan birinci kuşakların da olduğu Türkçe dışında farklı ana dilleri konuşan doksan kişi ile görüşme yapılmış. Derlenen şarkı/türkülerden seçilen orijinal seslerden örnekler Muammer Ketencoğlu ve Ülker Uncu tarafından bir albümde toplanmış ve kitap ile birlikte okuyucuya sunuluyor.

Derleyici:  Müfide Pekin
Derleyici:  Çimen Turan
Derleyici:  Sefer Güvenç
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 128

Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından kültürümüzün yaşatılması adına bizlere kazandırlılan bu kitap aynı zamanda CD hediyeli olarak satılmaktadır.

Bizler, doğup büyüdüğümüz o topraklardan göç ederken geride sadece evlerimizi, arsalarımızı, tarlalarımızı, dükkanlarımızı bırakmadık. Komşularımızı, anılarımızı, sevdiklerimizin mezarlarını, tüm maddi varlıklarımızı da geride bıraktık. Geride bıraktıklarımızın arasında aynı zamanda türkülerimiz, kültürümüz, atasözlerimiz, duygularımız da vardı. Lozan Mübadilleri Vakfı geride bıraktıklarımızdan türkülerimizi bizlere geri vermiş oldular. Kendilerine teşekkürü borç biliriz.Bu Makaleyi Paylaş :

0 yorum:

Bu yazımız hakkında

düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın..!

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved