Selanik'e Türk Anıtı Dikeceğim - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , , » Selanik'e Türk Anıtı Dikeceğim

Selanik'e Türk Anıtı Dikeceğim

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 7 Aralık 2010 Salı | 00:47

Yiannis Butaris

Tarih okumalıyız. Selanik’te “Elefteria” (Hürriyet) Meydanı’na bu ismi veren Atatürk’tür. Jöntürklerin ihtilali oradan başladı. Yeraltında dört katlı garaj inşa ettireceğim, üstüne de Türklerin ihtilalini simgeleyen bir anıt dikeceğim. Biz nasıl İstanbul’a gidip Ayasofya’da dua ediyorsak, Türkler de dedelerinin yaşadığı topraklara gelip dua edebilmelidir.

Yunanistan’ın Selanik kentinin yeni Belediye Başkanı Yiannis Butaris, yapacağı işlerden birisinin de şehrin merkezinde Türkler için bir anıt dikmek olacağını açıkladı. Selanik’te bir sokağa Atatürk’ün adının verilmesi önerisinin “babası” sayılan Butaris, daha göreve başlamadan (1 Ocak 2011) milliyetçi çevrelere ve kiliseye “hodri meydan” dercesine çarpıcı açıklamalar yaptı. Ponstuslu Rum ve Ermeni intikam anıtlarının bulunduğu Selanik’te yapacağı işleri Elefterotipia Gazetesi’ne anlatan Butaris “Tarih okumalıyız. Selanik’de “Elefteria” (Hürriyet) Meydanı’na bu ismi veren Atatürk’tür. Jöntürklerin ihtilali oradan başladı. Yeraltında dört katlı garaj inşa ettireceğim, üstüne de Türklerin ihtilalini simgeleyen bir anıt dikeceğim” dedi.

Türkler duaya gelsin
Aynı meydanda 2’nci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Selanikli Yahudiler için de anıt dikeceğini açıklayan Butaris “Biz nasıl İstanbul’a gidip Ayasofya’da dua ediyorsak, Türkler de dedelerinin yaşadığı topraklara gelip dua edebilmelidir. Anıtı dikersek, en az 300 bin Türk gelecek. Tarihi gerçekleri yok edemeyiz. Bu insanlar burada yaşadı” diye konuştu.

Kilise var cami de olsun
Selanik’e cami de yaptıracağını ilan eden Butaris, “Selanik’te Ermeni kilisesi var, Yahudi sinagogu var, neden cami olmasın? Şehirdeki Müslümanları çağırıp, işte size arsa, caminizi inşa edin diyeceğim” ifadesini kullandı.

Hadi oğlum sen git sakalını tıraş et, parti kur
Seçim öncesi ağır hakaretlerle restleştiği aşırı milliyetçi Selanik Metropoliti Anthimos’a açık şekilde cephe açan Butaris, “Anthimos gibilerine söylenecek söz, ‘Hadi oğlum git, sakalını tıraş et de siyasi parti kur’dur. O bulunduğu dini mertebede dünyevi konulara karışmamalıdır” dedi. Görev süresince gerek Anthimos, gerekse Karadeniz kökenli Selanik Bölge Valisi Panayotis Psomiadis ile ilişkilerinin “Merhaba, teşekkür ederim, hoşçakal”dan ibaret olacağını açıklayan Butaris, Selanik Metropoliti ile geçmişte yaşadığı bir anıyı da şöyle anlattı: “Eşim Sofia öldüğünde yakılmasını vasiyet bırakmıştı. Öldüğünde, vasiyetini yerine getirmeden önce Anthimos’dan kilisede bir ayin düzenlenmesini istedim. Kadıncağız okunmadan gitmesin diye. Eşimi köyünde gömeceğiz diye yalan söyleyebilirdim ama yapmadım. Reddetti. Çaresiz eve bir papaz çağırdık ve Sofia için dua okudu.”
Bu Makaleyi Paylaş :

0 yorum:

Bu yazımız hakkında

düşünce ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşın..!

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved