Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , » Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır

Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 7 Aralık 2010 Salı | 01:54


Salur adı Dağ Han'ın(Dagh Khan) en büyük oğlunun ismine dayanır. Bu konu üzerine bilgiler yetersiz olmakla birlikte Divan-ı Lügat-ı Türk ve Farsça Oğuzname'nin el yazmalarında bu isim geçer. Syr Darya (Seyhun nehri - Bugünkü Kazakistan sınırları içinde) kıyılarından Maveraünnehir (Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin arasında bulunan tarihi bölgenin tarihi adı- bugün Özbekistan sınırları içindeki alan), Harezm ve Horasan'a(Hazar denizinin hemen batısında bugün İran sınırları içinde kalan bölge) ve sonunda Anadolu'ya gelmişlerdir.


Karamanoğulları Salurlar'ın Karaman kolundandır. Kafkasya'da Karamanlu adını taşıyan Salurlar tarafından kurulmuş köyler vardır. Bunlar 7.yüzyıla ait Türkmen Salur boyu Karamanlılara ait kalıntılardır.

Selçuklular'ın yayılmayı hedefleyen siyasetinin bir sonucu olarak Salurlar'ın çok büyük bir kısmı batıya doğru göç etmiştir. Bazıları Merv ve Sarakhs'da kalarak bugünkü Türkmenistanda Türkmen adıyla yaşar.

Bu konuda uzman olan bazı kişilere göre önemli miktarda Salur 1380 ve 1424 yılları arasında, Semerkand, Turfan ve Sou Tcheou yoluyla şuanda Çin'in kuzeybatısında Kansu'da bulunan Xining'e yerleşmiştir. Ve günümüzde hala az sayıda da olsa varlıklarını sürdürmektedirler. Fiziksel olarak da bu Türkler Kansu'daki diğer Müslümanlardan kolaylıkla ayırt edilebilir.

Salurlar göç, diğer göçebe Türkmenlerle savaş, İran'a akınlar sonucu sayı ve güç olarak oldukça zayıflamışlardır. Bölgedeki önemlerini İran'la çatışmalarından sonra devamlı kayıplar vererek yitirmişlerdir. Günümüzde Sarakhs civarında toplanmış ve İran-Afganistan-Türkmenistan sınırı yakınında bulunan Hari-Rüd boyunca dağılmış Salurlar kendilerini en eski ve soylu Türkmenler olarak saymaktadırlar.

Salurların Karaman kolu onbin obayla Anadolu'ya gelmişlerdir. İlk Anadolu'ya göçen Oğuz boylarındandırlar. Kilikya Ermenileri ile savaşarak Kilikya Ermeni Prensliğinin toprakları üzerinde düzgün bir devlet kurmuşlardır. Sayıları kısa sürede 70 bine ulaşmıştır.

Diğer Anadolu beylikleri Arap harfleri kullanırken Karamanoğulları Grek alfabesi kullanmıştır.(Karamanlika) Selçuklulardan beri resmi yazışmalar ve ilimde kullanılan dil Arapça ve Farsça olmasına rağmen, "Türkçe'den başka dil" kullanılmaması hakkında ferman yayınlayan tek beyliktir.

Orta Asya'dan geldiklerinde Göktanrı inancına sahip olan kabile zamanla Ortodoks ve Malazgirt savaşından sonra kitlesel olarak İslamiyet'e geçmiştir. Hristiyan olan azınlık dışındakiler yani Müslüman olanlar Fatih Sultan Mehmet'in Karaman'ı fethi ile Batı Trakya, Makedonya, Anadolu'nun çeşitli bölgeleri ve özellikle de yeni fethedilen Tuna kıyısındaki Bulgar ülkesine sürülmüştür.

Atatürk'ün dedelerinden Kızıl Ahmet Efendi Karaman'ın Kızıllar kasabasından Yunanistan'a göç ettirilmiştir. Osmanlı bu güçlü hanedanı gelecekte devletin güvenliğini tehlikeye düşürmemesi için dağıtmıştır. Ortodoksluğu kabul etmiş olan Karamanlar ise Lozan'dan sonra nüfus mübadelesi ile Helen olmamalarına rağmen Yunanistan'a gönderilmiştir. Günümüzde halen bu hanedanlığa mensup olmuş Yunanlı vatandaşlarında Karamanlı soy ismi sıkça görülür.
Bu Makaleyi Paylaş :

81 yorum:

 1. bu ataturkun büyük bir yalanıdır. Türkiye'ye getirilen selanikolilerin kökleri sebayqtist yahudiler den oluşmaktadır. türkiye yahudilestirilmistir. tük beşli Çanakkale adeta yok edecek kadar azaltılmasından sonra bati bu nesilleri Türkiye'ye yerleştirmişler. ekserisi sanayi işleri yapmaktadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LAN ŞEREFSİZ BEN SELANİK GÖÇMENİYİM VE BOR LUYUM.KÖPEK SOYU GEL SELANİK GÖÇMENİ NİĞDE BORDAN KAÇ TANE ŞEHİT VAR GÖR.PİÇ GELDE İSLAMI GÖR ADET GELENEK VE GÖRENEĞİ KISACASI TÜRKLÜĞÜ GÖR.

   Sil
  2. servet dülger belki senin ataların öyledir bizim dedelerimiz beş vakit namazlarını kılan değerli insanlardılar ben hepsini yakından tanıdığım için bu söylediklerin seni bağlar ...

   Sil
  3. Servet biz değil ama senin ne kadar gavur soyu olduğun belli sen ve senin gibiler işte vatan içinde vatan haini olanlar. Çalış oğlum seninde olsun milletin emeğinde olmasın gözün Çalışkan Selaniklilere benzemeye sarfet enerjini dinime küfreden müslüman olsa diye senin gibilere demişler herhalde

   Sil
  4. Lan serefsiz TÜRK OGLU TÜRKÜM Niğde ulukısla ovacık köyü biz bu vatan icin kaçtane can verdik sen atatürkede biz begenmediginiz macırlarada kurban ol piç

   Sil
  5. Ovaciktan kimsin sen reis bende ovacikliyim .tarihi tek ben arastirmiyorum demekki ☺

   Sil
  6. Servet dülger denen gavat niğde konaklılıyım tarih okuyorum selanik göçmeniyim o kadar çok hocaya sordum ki üniversitesi de hepside bu yazının aynısını dediler biz göçmeniz karamanoğluyuz avşarız biz türk oğlu türküz sen ise tam bir piç kurususun orospu çocuğusun

   Sil
  7. Server Dülger,
   Senin Anadolulu olmadığın kesin ya Arap yada İngiliz tohumusun!!!

   Sil
  8. Ben Selanik gocmeniyim selanikliler bir kısmı Saruhan Yörükleri dir konya kahraman dan göç eden ler bir kismida Kırım'dan Karadeniz ve denizden getirilen trigala tatarlaridir tatarlarlar iki bölüme ayrılır otuz tatarlar ve dokuz tatarlar diye otuz tatarlar mogollarin içinde yer alanlar dokuz tatarlar Osmanlida yer alanlar tatarlar Bulgarlar Macar lar sonunda hep ar var hepsi birer türk boyudur hepsi orta Asya türküdür benim baba tarafim sanırsam trigala tatarı anne tarafım Saruhan Yörükleri nden

   Sil
  9. yalancı yobaz şerefsizin önde gideni o çocuğu

   Sil
  10. Ben ve ailem de selanik göçmeniyiz niğdeliyim ve muhacirlerin tarihini bir muhacirden daha iyi bilemezsin. Kökenimiz türktür ve çok şükür dedelerimizin dedeleri de müslümandır önce kendi tarihini araştırmali insan hoş tarihini bilmeyen insan kendini bilmez laflar eder çok görmemek lazım cahil insandan mantıklı cümleler beklememek lazım..

   Sil
  11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  12. Türker soyismi genelde o dönemlerde ecdadı türk olmayan Ermeni veya ecnebi olanların asimile olması ve Türkleşmesi için konulmuş bir yakıştırma soy isim dir. Örneğin HDP nin başını cekenlerden Ahmet TURK gibi! Yavsak! seninin Arapçan yerine TURKCE yi kullanmak isteyen bir beylik. Bunlar Osmanlı'nın baskısıyla batıya göç ettirilmiş savasci bir boydur! Öz ve öz TURK boyu! Atatürk lafı da burdan gelir! Türk'ün aşılinden gelir. Senin gibi çakma değil yani!

   Sil
  13. Sensiz yahudi aç ta araďtirır oku pis lik biz turk oglu turkuz

   Sil
  14. Servet dülger yavşağı, iyi araştırda konuş. Selanik göçmenleri ;Avşar boyu sonra Selçuklu Devleti sonra Karamanoğulları Beyliği- ve en sonunda Osmanli devletinin balkanları Türkleştirmek için Balkanlara gonderdigi memur,asker,devlet görevlisi öz - has tutklerdir.Aa...dan uydurma.Belgeleri ,tahrir defterlerini ,makalaleri ,Arş Arşivl,Salnameleri aradtir, öyle konuş ,it seni...

   Sil
  15. ATATÜRKE LAF EDEN AĞZINA SOKAR SELANIGE KADAR YOL YAPARIM SENİ GAVAT. BURSA DOĞUMLU SELANİK KÖKENLİ AİLENİN ÇOCUĞUYUM ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM ALLAH'A ŞÜKÜR TÜRKÜM. BIZIM KADAR TÜRK OLSANIZ HEM MEDENİ HEM DELİKANLI OLURSUNUZ. AMA ÖNCE ADAM OLCANIZ EN BÜYÜK TÜRK
   A T A T U R K

   Sil
  16. Ulan amk koyduğumun ermeni rum devşirmesi memleketini söyle sana nerei olduğunu söyleyeceğim sen her iddaya girerimki ya öz ermeni akrabası bir krosun yada kendinizi Türk kabul eden ancak buz gibi rumca konuşan ve kripto rumluğunuzuda gizlemek için laz yalanını uyduran trabzon veya rizeli bir pontus köpeğisin senin amına koyarım ibne oglu ibne gel adres veriyorum götün yiyorsa sende o yürek varsa kayserideyim yok yemiyorsa sen adresini ver gelmeyenin amk koysunlar ama seni bir buluyum anamla zina edeyimki senin o ağzının yerini değiştireceğim isterse bana mübbet versin Türklüğümü savunuyorum diyen ceza veren hakim.. Dünyada kaç yahudi var amk oğlu yahudiler çocukmu yapıyor beynini siktiğimin yavşağı spastik özürlü bağnaz piçi ben evin 5 ci büyük çocuğuyum biz 7 erkek bir kız kardaş yani senin anlayacağın babam tam bir Türk sikicisi sizde yoksa getir ananı babam 80 yaşında ama hala öyle gözü senin rum veya ermeni anan gibi çakacak karı arıyor.. Dedem gilde 12 iki kardaşmış 9 erkek 3 kız sadece üçü yemen filistin savaşlarına katılmış öldümü sağmı bir daha haber alınamamış biri balkan biri rus harbinde ölmüş geriye yalınzca ağabeyi ve dedem kalmışlar geriye onlarında biri 7 diğeri dokuz yaşında yaşları büyük olsa onlarda belkide hayatta olmayacak tabi bizlerde bundan dolayı bu gün olmayacaktık kim Türk orospunu çocuğu şimdi söyle hangi yahudi fakirlik içinde yaşamış hangi yahudi atası vardır vatan millet bayrak ve namus uğrunda bir aileden bu kadar şehit verebilecek kadar vatan sever vatan perver olsun..
   oturduğunuz yerden işkebeden sallıyorsunuz öyle ya yutturabilirsek diye hangi amk koyduğumun tarih profosöründen öğrendin bu tarihi göt oğlu göt o kemiğini siktiğimin devşirme kripyo ingiliz uşağı pontuslu kripto rum köpeği püskülünü siktiğimin fesli piçindenmi öğrendin bu tarihi..

   Sil
  17. Ulan amk koyduğumun ermeni rum devşirmesi memleketini söyle sana nerei olduğunu söyleyeceğim sen her iddaya girerimki ya öz ermeni akrabası bir krosun yada kendinizi Türk kabul eden ancak buz gibi rumca konuşan ve kripto rumluğunuzuda gizlemek için laz yalanını uyduran trabzon veya rizeli bir pontus köpeğisin senin amına koyarım ibne oglu ibne gel adres veriyorum götün yiyorsa sende o yürek varsa kayserideyim yok yemiyorsa sen adresini ver gelmeyenin amk koysunlar ama seni bir buluyum anamla zina edeyimki senin o ağzının yerini değiştireceğim isterse bana mübbet versin Türklüğümü savunuyorum diyen ceza veren hakim.. Dünyada kaç yahudi var amk oğlu yahudiler çocukmu yapıyor beynini siktiğimin yavşağı spastik özürlü bağnaz piçi ben evin 5 ci büyük çocuğuyum biz 7 erkek bir kız kardaş yani senin anlayacağın babam tam bir Türk sikicisi sizde yoksa getir ananı babam 80 yaşında ama hala öyle gözü senin rum veya ermeni anan gibi çakacak karı arıyor.. Dedem gilde 12 iki kardaşmış 9 erkek 3 kız sadece üçü yemen filistin savaşlarına katılmış öldümü sağmı bir daha haber alınamamış biri balkan biri rus harbinde ölmüş geriye yalınzca ağabeyi ve dedem kalmışlar geriye onlarında biri 7 diğeri dokuz yaşında yaşları büyük olsa onlarda belkide hayatta olmayacak tabi bizlerde bundan dolayı bu gün olmayacaktık kim Türk orospunu çocuğu şimdi söyle hangi yahudi fakirlik içinde yaşamış hangi yahudi atası vardır vatan millet bayrak ve namus uğrunda bir aileden bu kadar şehit verebilecek kadar vatan sever vatan perver olsun..
   oturduğunuz yerden işkebeden sallıyorsunuz öyle ya yutturabilirsek diye hangi amk koyduğumun tarih profosöründen öğrendin bu tarihi göt oğlu göt o kemiğini siktiğimin devşirme kripyo ingiliz uşağı pontuslu kripto rum köpeği püskülünü siktiğimin fesli piçindenmi öğrendin bu tarihi..

   Sil
  18. LAN GERİ ZEKALI ÖNCE SABATAY SEVİ'NİN YAŞADIĞI TARİHE BAK SONRA SELANİK GÖÇMENİ TÜRKLERİN KÖKLERİNE BAK... ARADA KALAN AÇIKTA KALAN YILLAR VE KÖKLER SANA GİRSİN

   Sil
  19. Bu cahiller de olmasa ne yapardık. Tabi senin başkomutanın Liman Von Sanders'ti böyle düşünmen normal. Bakalım anlayabilecek isin. Böylelerine küfür etmeyin zevk alıyorlar.

   Sil
  20. Anne tarafım selanik türkü baba tarafım Kafkas. Has ve hat türkü katıksız göreleye gelip savaşmış bir millet. Edepsizlik yapmayın. Selaniklilererum yakıştırması. Edep ya.

   Sil
  21. Senin okudun okula sokuyum senide okutanada sokuyum senin dedelerin ateşe taparken bizi. Dedekerşmşz allaha tapıydı mk osmanlısı sürmeseydi ozqmqn slaniğe

   Sil
  22. Osmanlı'dan Sonra Yedi düvel Düşmanlarla Anadoluyu Savunan halkı.na Önderlik Etmiş en büyük Kumandan M. Kemal ATATÜRK Tür yobazların Cammii de bile Adını anmıyan İngiliz uşakları siyasetçi imamlara. Ermeni Rum toumudur senin gşbi   ne toğumu belli olmayaningili

   Sil
 2. Sayın Servet dülger kardeşim,
  Tarih senin gibi arkadaşları aydınlatmak için vardır.
  Lütfen birazcık çaba sarfet de ecdadını araştırıver.
  Bundan sonra da bilir bilmez her b..a maydanoz olma.
  Sen hangi siyonist takımının adamısın merak ettim doğrusu...
  Hadi bakalım şimdi anca gidersin !...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BU ATATÜRKE LAF EDEN SELANIKLIYE LAF EDEN TERBIYESIZ KIŞI SEN ALLAH ,MISIN HAŞA TOVBELER OLSUN NASIL BIR MAHLUKSUN DIYESIM GELDİ. TARIH ,HI HANGI KITAP DAN OKUYORSAN SENIN TARIH KITABIN FARKLI BELLI ,KI TÜRK ,BOYU ,SOYU HER ÜLKEDE VAR. BEDEN GÖÇMEN ÇOCUĞUYUM ŞÜKÜR DINIM IMANIM HSMD OLSUN BELLI MUSLUMAN BR AILENIN FERDIYIM , SEN HAKİKATEN IMAN EDEN BIRI OLSA IDIN NE ÖLMÜŞ INSANLARA LAF EDER ,NEDE ETLERINI YERDIN BILMEK ILE UYGULAMAK FARKLI BIR DURUM TARİKAT CILARDAN OLABILIRSIN ŞUNU IYI BIL VATAN IÇİNDE BÖLÜCÜLÜK INSAN AYIRMA KAYIRMA DERDINIZ ÇOK ÇIRKIN DAVRANIŞ BU TOPRAKLARDA HER DEVLET,TN TARAFINDANNSAN VAR. BIZLERDEN,DE HER DEVLET,TE INSAN VAR. BU ÂLEMI SEN VE SENIN GIBI DÜŞÜNEN GÖRÜŞÜ SABIT INSANLAR VAR ETMEDI. BAK YARATMADI DEMİYOR YARATMAK BIR TEK RABBİM,MIZE AIT DEMEK,KI SEN VE SENIN DÜŞÜNCEDKILER BENIM GIBI ACIZ BIR VARLIK KAHINNATIN HAKIMINE MEYDAN OKUR GIBI NUN YARATTIKLARINI AYRIŞTIRMAYA UTANMIYORMYSUNUZ BR YUDUM SU ILE BIR AVUÇ TOPRAĞIZ HEPIMIZ DÖNÜŞ TOPRAK AKILLI OLUN INSAN GIBI GECININ BIRLIK BERABERLIK IÇİNDE OLUN BÖLÜCÜ DEGIL YAPICI OLUN SIZLER BÖYLE YAPARSANIZ ELIN GAVURU DAHA BETERINI YAPAR

   Sil
 3. Vay senin gibi Ada'mın ta....
  Lan oğlum 2 günlük dünyada yarın bir kaza geçirip ölmiceğini ne biliyorsun.Eğer sen Atatürk'den daha Müslümansan kanıtın olmadan kuş beyninde ölmüş insanın arkasından düzmeceler uyduruyorsun.Bilmezmisin Ey müslüman Servet bir müslümanın arkasından kafir bile dersen iöanın tehlikeye girer..

  YanıtlaSil
 4. Servet sende keşke biraz akıl olsaydıda bizim gibi çalışıp didinip insan gibi insan olaaydın. Bizim kadar milliyetçi islamcı olamadığın belli. Sende vatanın içindeki vatan hainlerindensin belli.

  YanıtlaSil
 5. http://blog.milliyet.com.tr/karaman-halkinin-fatih-sultan-mehmet-e-karsi-varlik-mucadelesi-ve-fatih-in-cektirdigi-acilar/Blog/?BlogNo=407394&ref=fblike

  YanıtlaSil
 6. Arkadaşlar üsttrki linki açıp okuyun bu....... ların derdineymiş anlarsınız ben araştırmamın dahada derinine inmeye devam edicem tarih türklükle başladı araplıkta ara verdi ve bir türk oğlu türk buna dur dedi ve araplar ve siyonistler yine sahnede bir türk bu oyunu bozacak

  YanıtlaSil
 7. Karamanoğlu türk oğlu Türk olmaktan gurur duyuyorum karaman oğlu alfabesinde 28 harf oluşu bizim dilimizde hala (H) harfi kullanmamamızda etkilidir bende h iç kullanmıyorum mesela 😁😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende garaman lıyım bir çok gelenek ve görenek hala devam ediyor tek bir şey dışında bizim insanımız cahil , Ortodoks Türkleri yunan diye itham ediyorlar ve söylerken yunanlar yaşamış diyorlar.

   Sil
 8. https://selanikmuhaciri.blogspot.com.tr

  Arkadaşlar, bazı soyu bozukların derdi, çok sevdikleri ermeni papazlar ile hakiki Türk ve Müslüman olan Muhacirler değiştirildiği için papazsız kalmalarıdır.
  Saygılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir mufti cikmis beyinsiz durzu macirlere laf konusuyor s
   Benim soy agacimda 1864 dogumlu dedemin adi salih karaoglu deyyus muftu sen de bir bak soy agacina dedelerin kim

   Sil
 9. Gencler nabunuz bea niğdede hemşerilerim warmış topraklarım benim istanbul büyükçekemeceye yerleşmiş benim dedelerimde :) varmı istanbul trakyadan muhacır

  YanıtlaSil
 10. Selanik gocmenidir babamin dedesi 17 yasinda gelmis bursaya ve onunda babası annesi namazinda niyazindalarmis cok sukur eski fotoraflara bakiyom haccada gitmişler cok sukur selaniklilere iftira atmadan konuşun arkadaslar

  YanıtlaSil
 11. servet piçi. sen ATATÜRK'Ü ağzına alacak kadar insan olmamışsın.bizim bu vatana hizmetimiz belli. sen ne yapıyorsun insanlara iftira atmaktan başka. akıllı ol.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Atam Mustafa Kemal Atatürk Bunların Nenelerini Dedelerini Nasıl S..tiyse, Nasıl Kuyruk Acısı Bıraktıysa, Öleli 80 yıl oldu hala onunla uğraşıyorlar :) Bizi kim nereye dağıtırsa dağıtsın, birbirimizden nekadar uzaklaştırırsa uzaklaştırsın gerçek Türk kanı bizim damarlarımızda. Dünyada 1 Türk bile kalsa ne yapar eder devlet kurarız. Bu hep böyle olmuştur. Bizi kimse durduramayacak. Birgün gelecek dünyayı Türkler yönetecek. Bu arada Türkler derken Gerçek Saf Türk Kanı Taşıyan Gerçek Türklerden bahsediyorum.

  YanıtlaSil
 14. Niğde Bor yukarisokubaşi mah. Vedat Deniz
  Muhacirlerle sıkıntısı olanları beklerim.

  YanıtlaSil
 15. sen servet dülger
  babası belirsiz o çocuğusun

  YanıtlaSil
 16. servet dülger denen piç senin ben sülaleni sikim. orospu çocuğu dedelerimiz çok sikmiş senin hısım akrabalarını zamanında belli. amına kodumun çocuğu, seni ağcın dalında sikerim amcık.

  YanıtlaSil
 17. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 18. Benim dedelerim Selanik Kayalar(kayılar)dan 1923 te Tokat Niksara gelmiş.Kimin türk olduğunu bilmek için özelliklerine bakalım öncelikle temiz olurlar evleri tertemizdir.bizde şöyle bir kültür var çocuklar yeni doğduğunda tuzlanırlar ve eli ayağı hiç kokmaz bu bir türk geleneğidir.Bu anadoluda kalan rum toğumu piç tarih bilgin yok çıkmış avluyosun anadoludan 1.200.000 rum balkanlara ordanda ilk etapta 500.000 türk anadoluya geldi.oğlum 1990 kadar bizimkiler bizden olmayan başka köylere kız alışverişi yapmamış.o yüzden kan aynı kan .siz kendinize bakın bizim yan köydekilerin yarısı rum ermeni kızları almiş.1912 de selaniğin nufusun %80 müslüman türk,%10 yahudi,%10 da rum mal bunları araştır.köyleriniz bile kokuyo rum toğumu seni.

  YanıtlaSil
 19. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 22. Göçmen kelimesini bizimkileri aşılamak için kullanmışlar kardeşlerim bilginiz olsun.Başka bir ülkeden bizim ülkemize sığınanlarada göçmen diyorlar.Biz kendi ülkemizin sınırları belirlenince dışarda kalanların içeri alınması olayıdır.Eğer sivas tan öteyi kaybetmiş olsaydık balkanlara gelenler mi göçmen olacaktı.Unutmayın türkler 1600 yılına kadar yerleşik hayata geçmedi.bu yüzden dedesi hiç göç etmeyenlerin durumu incelenmeli.Ayrıca bizim kadar soyunu bilen takip eden anadoluda başka kimseyi tanımadım

  YanıtlaSil
 23. Türklüğü bitirmeye çalışan osmanlı, Karamanoğulları yurtta artık...

  YanıtlaSil
 24. ESAS MERKEZ SALURLAR , SALURLARDAN İKİ BOY KARAMAN İLE KANSULAR ,KANSULAR ÇİN DE KALMIŞ KARAMANLILAR ANADOLUYA GELMİŞ DAHA SONRA OSMANLI DA KARAMANLILARI SELANİK BÖLGESİNE SÜRMÜŞ

  YanıtlaSil
 25. Benim dedemler langaza buluclu köyünden gelmişler Ama ben araştırıyorum böyle bir köy ismi bulamıyorum Yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sinkeskin@gmail.com9 Kasım 2018 22:59

   dedenizin adı ve baba adı ne

   Sil
  2. Merhaba, bölgedeki çoğu köyün ismi sonradan değiştirilmiş bu yüzden bulamıyorsunuz. Facebookta SELANİK GÖÇMENLERİ grubunda değişen köy isimlerine hakim bir bey var. Bize o yardımcı oldu,sizde grup üzerinden mesajla sorarsanız yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim.

   Sil
 26. Edevlette soy kütüğü var. Gerçi ben sadece dedeme ulaşabiliyorum. Adı Abdülaziz, doğum yeri kavala. Dedemin babasının adı Ömer, soyisim yok. Türk ve müslüman olduğumuzu anlatmaya gerek yok sanırım böyle ana rahminden arızalılara.. Bende Niğdeliyim. Aslen gelveri. Araştırdığım kadarı ile net olmasa da avşarlardan olduğumuz ortaya çıkıyor. Çok yönlü araştırma için bazı hocaların tez çalışmalarına bakın.. Esenlikler..

  YanıtlaSil
 27. Bemim babam selanik muhaciri dedem aptullaziz dedemin babası arif muhacirlar çok çalışkandır vatanları icin canını hiç cekinmeden verirler BUYUK ÖNDER ATATURK Û BUTUN DUNYA TAKDİR ETMİŞ SOYUMUZ TÜRKDÜR TÜRKLÜGÜMÜZLE GURUR DUYARIZ aksini kimse düşünemez dusunende kendi soyunu araştırsın

  YanıtlaSil
 28. Benim dedem 3 yaşında Selanik serfice kasabasının Ebilli köyünden kayseri Özvatan (eski adı çukur)kasabasının taşlık köyüne yerleşmiş.Taşlık köyünün tamamı selanik göçmenidir selanikten 4 köy birleştirilip kayseri taşlık köyüne yerleştirilmiştir.Selam olsun göçmenlere.Göçmenler şerefli insanlardır.Her işlerini mükemmel yapmaya özen gösterirler

  YanıtlaSil
 29. BENDE nigde bitarafimda bor kaçak köçek değilim melendiz cüculu has yerliyim orda biri yazmış Atatürk olmasaydı küfurlu yazmış savaşlarda birkisimi varmış benim abim tarih ogretmeni tandik yazmayın hiç kimse silemez osmanlı Selçuklu ve diğer dedeleri bu zamana kadar her şehri gezdim göçmen yerli kavgası önce gelen haklıdır vay Karaman'dan göçuk gocmeseydiniz gocmeseydiniz bunu kabullenin vay sanayide başarılar kendinizi avutun ne yerli nede göçmen başarili böyle gidersede aacagiz sanayii tirakya çingene yata şarapçı yata Konya fuus yata bursa gemlik top yata burda erkeklik yapacağınıza buralarda yapin önce kendinize sonrada sağa sola çamur atın

  YanıtlaSil
 30. şurda bir sürü yazı okudum bir tane deli çıkmış taş atmış bin tane akıllı çıkaramamış.@) insanın nerden geldiği değil nasıl hissetiğidir önemli olan .. ben evvela hamd olsun ki çok şükür RABBİME MÜSLÜMANIM .ister tatar ister çingen göçmen selanikli karamanlı osmanlı velasıl arkadaşlar ne fark eder . insan ALLAHINI PEYGAMBERİNİ KİTABINI MEMLETENİ VATANINI İNSANINI TORRAGINI SEVİYORSA VE ve can verebiliyorsa verebilirse ne gerek var ne olduğu :) aaa merak eder adam dedelerinin nerden geldiğini kabul ya cingen çıkarsa sende mi çingen olcan veya rum sende mi rum olacaksın dininimi değitireceksin :) bıralım ayrılcalıgı yaaa birlik olalım dedlermiz nasılsa bizde öyle olalaım

  YanıtlaSil
 31. Bizde Selanikliyiz dibine kadar Türk'üz.Hangi yahudi tohumu hacca gitmiş zekat vermiş 5 vakit namaz kılmış Kuran okumuş bunlar islamın şartlarıdır şükürler olsunki bütün şartları yerine getirmişiz bize gavur diyenin kendisi müslümanlık hakkında ne biliyosa anlatsın da öğrenelim kendisinin ne kadar müslüman olduğunu

  YanıtlaSil
 32. Öncelikle belirtmek isterim bizler göçmen değil muhaciriz.Anne ve baba tarafından Selanik'liyim.Tarihi bilmeyen kör cahile ne söyleseniz yarabbi şükür der yutar.Kimseye birşey kanıtlamak zorunda değiliz.Cahile laf anlatmak eşeğe hendek atlatmaktan zordur.O nedenle sinirlerinize hiç bozmayın bu densiz kendini bilmezler için değmez.Sözunun eri olsaydı bu kadar hakarete cevapsız kalmazdi

  YanıtlaSil
 33. sofulu(dedeagac)köyünden mübadele de gelenlerin listesini nasıl bulabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm.lar 1941 mübadelede türkiyeye çocuklarıyla göç eden dedemin akrabalarını arıyorum.dedeağaç köpek köy..Dedemin ismi ismail topcu bobannemin adı ayşe..

   Sil
 34. Bursa iznik derbent köyü de selanik göçmenidir

  YanıtlaSil
 35. En büyük türk ATATÜRK gerisi boş,iyiki Atamın doğduğu yerden gelmişiz.

  YanıtlaSil
 36. Ne boş yapıyorsunuz benim dedemim babasi selanik hacıhasanlı köyünden gelme has Türktür savaş yüzünden Türkiyeye kaçmışlar kansız yunanlılar dedemin amca oğullarını kaçırıp ertesi gün kafalarını evlerinin önüne atıyorlarmis kafaları sopalara takip geziyorlarmis Türk oldukları için siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ya selanik Türktür ve bir gün tekrar türklerin olacaktır ayrıca hacıhasanlı köyü ve diğer 60 Türk köyü vardir boylara ayrılır bunlar oğuz soyuna bağlıdır ve biz soyumuzun oğuzlarin bozokdan olma Yıldız-han oğulları Avşar boyuna bağlıyız boş konuşmayın. Babadanda Türkmenim anadanda türkmenim elhamdülillah Müslümanım. Siz cahillere Allah akıl fikir versin. Siz Atatürk düşmanlarları bilmeden konuştugunuz çok şey var. Ayrıca canakkale şehidi dedemiz var bizim nasıl şehit edildiği bilinmeyen tek bilinen gemide görev yaptığı geriye kalan tek şeyde fotoğrafidir cahilsiniz cahil

  YanıtlaSil
 37. Onu diyen amık Kahramanmaraş ılıca ya gelsin
  Biz TÜRK ÜZ VE ÜLKÜCÜYÜZ LAN MK zaten soyumuz Yahudi olsa İsraile giderdik bu hiçbir sikten anlamıyor VAROLUN MUHACIR KARDEŞLERIM

  YanıtlaSil
 38. Bu arada gardaşlarım benim dedem avrethisardan geçermiş eger sizin dedenizle hemşehri olan varsa irtibata geçelim bu arada ben maraşlıyım

  YanıtlaSil
 39. arkadaşlar kimsenin kendisini kanıtlamaya ihtiyacı yok... burda herkes hata yapıyor adamın biri çıkmış ortaya bir nifak atmış herkes küfürlü yorumlarla sayfayıdoldurmuş unutmayalımki bu sayfada hepimizin amacı soyumuzu ve soyumuzdan gelenleri bulmak ama gelgör sayfa bel altı yazılarla dolmuş....benim dedemin dedesi yunanistan serezden annesi ise bulgariststan tırnovadan gelmiş... en soy agacımızda yazan ..sakaryanın kamışlı köyüne yerleşmiş şimdi bana gerçekten bilgili ve bu konuya vakıf biri ya telini yazsın yada detaylı bilgi versin..yada 0532-498-87-65 nolu numaradan beni arayıp bilgi versin .şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 40. Bi de bı sabateist diye bişi var gerizekalının biri atmış bunu ortaya bunun gibi tarih bilmez iz bilmez asalakların olur olmaz yerde söyleyip durduğu deli saçması palavraa... Mesela benim baba tarafım 1800 lerden beri ordu bölgesinde yaşayan ve karadenizin türkleştirilnesinde önemli ölçüde rol oynayan oğuz boylarından ÇEPNİ boyundan gelir anne tarafından ise anneannem bulgaristan rusçuk eşi dedemin ise yunanistan selanik bölgesi dolayısıyla KARAMANOĞULLARI boyuna dayanır ve yunanistanla mübadele yıllarında türkiyeye göç eden türkler arasından adana bölgesine göç etmişler. bizde türklükte müslümanlıkta kutsaldır henüz su ana kadar bir yahudi etkisi yahudi geleneği görmüş değilim yani anlıcağınız Allahına kadar türküz.

  YanıtlaSil
 41. Deli saçması.fitneci.sen bu vatan için islam için ne yaptın?Kurban ol selanik göçmenlerine.gizli yahudi sensin.fitneci

  YanıtlaSil
 42. bu keresteler hepsicahil aslı astarı olmayan kulaktan dolma bilgikerle boş konuşuyorlar aslında bu onların suçu değil onların kafasına yanlış yükleme yapanlarda ama yükleme yaptıkları harddisklerde hiçbir evrim gelişmede yok bunlar nasıl bulunduysa yine aynı çayırda otluyorlar.daha kendilerinin ne olduğunu bimeyenler başkalarının ne olduğunu bilemezler.bu odunlar lardan hiç birşey olmazonun için fazla kafa yormağa gelmez.göçmen kardeşler

  YanıtlaSil
 43. Karabağda yaşayan Türkler Oğuzun hangi boyundan acaba? Köy isimlerinden bir çoğunu bulmak kolay da yine de insan merak edir.Bizim Tarihi yok ettiler allahin belasi rus fars itleri.

  YanıtlaSil
 44. Adima soy adima bak ve ben selanik göçmeniyim. Bu bile bir delil bizim karaman oğlu olduğumuza

  YanıtlaSil
 45. Mübadele de Şunu iyi bilin gelen Müslüman muhacirle iç ANADOLUYA bazkıra yerleştirildi. Çorak yerlere ne aç nede tok olacaklardı. Ama sebatayistler Çanakkale Kırklareli Lüleburgaz İstanbul bağnazlar Tekirdağ izmir aydın Manisa denizli Muğla Antalya Adana Konya kayseri Ankara mersin bu illere yerleştirildi üstelik binlerle ifade edilen dönüm tarlalar verildi bu adana ismini vermek istemediğim araştırmacının kayıtlarında var. Onun araştırmalarında kadir Has vesabancı yahudi olduğunu belirtmiştir. Mesela Adnan Menderes Selânik yahudisi. Sizler neden birbirimizi yiyorsunuz mübadele de izmirden giden rumların yerine Müslüman türkümü koyacaklarını zannediyorsunuz gidin bazkırda yarı aç yarı tok yaşayın. Size nevzat tandoğan yahudisi in osman yüksel serdengeçti'ye hitaben söylediği şu sözü hatırlatayım
  ulan öküz anadolulu; sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. komünizm gerekirse onu da biz getiririz. sizin iki vazifeniz var: birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. ikincisi askere çağırdığımızda askere gelmek"

  YanıtlaSil
 46. Lozan konferansında alınan karar Neden batı Trakya dışında denilmiş çünkü batı Trakya türktü Türkiye’de Mübadil Yerleşimleri
  Mübadele sözleşmesinin sonucu olarak İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’da ikamet
  eden Ortodoks Rumların dışında tüm Anadolu’da ve Doğu Trakya’da ikamet eden Ortodoks
  Rumlar Yunanistan’a, Batı Trakya dışında Yunanistan topraklarında yaşayan tüm
  Müslümanlar Türkiye’ye gönderilmiştir.
  Devlet İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre, mübadele kararının sonucu olarak 1923
  ile 1927 yılları arasında Yunanistan’dan Türkiye’ye 456.720 Müslüman gelmiş ve çoğunluğu
  Ekim 1923’te kurulan Mübadele İskan ve İmar Vekaleti tarafından önceden belirlenmiş olan
  köy ve şehirlere yerleştirilmiştir.
  İskan faaliyetlerinin sonuçlarına baktığımızda, Türkiye’de mübadil iskanının en yoğun
  olduğu yerlerin genel olarak eski Rum yerleşimleri olduğunu görmekteyiz. Köy iskanı
  açısından ele aldığımızda, mübadiller çoğunlukla mübadele öncesi ya da mübadeleyle
  Rumların terk ettiği boş köylere iskan edilmişlerdir. Bu nedenle en çok mübadil iskanı Batı
  Anadolu ve Trakya’ya olmuştur. Diğer mübadiller ise yerli halkın yaşadığı köylere ya da
  kendilerinden önce iskan edilmiş olan muhacirlerin köylerine iskan edilmişlerdir

  YanıtlaSil
 47. Sen kimsin ki selanik muhaciri olan bizlere, yani Özbe öz Türk olan karaman oğlu Mehmet beyin soyundan gelen konya Avşar dan selanik`e gönderilen kökeni yeri yurdu belli olan bizlere sen kimin köpeği olarak yada kimlerin piçi olarak bizlere Yahudi dersin he elinde kanıtı varsa gel ama yoksa seni mersinin serin sularına dedelerin olduğunu düşündüğüm yunanlılar gibi dökerim...

  YanıtlaSil
 48. Arkadaşlar heryazılana inanmayın benim dedemde selanik mübadele göçmeni .1.ve 2.Balkan savaşına katılmış.Yetmedi yunanistandan katılmak için kurtuluş savaşında Adapazarı yöresine gelmiş savaşmış.Sonra tekrar yunanistana köyüne gitmek istemiş bu arada 1yıl ıstranca dağlarında yaşamış çobanlık yapmış.Sonra köyüne dönebilmiş.Türkiyeyede mübadele 1924 yılında gelmiş.Şüphesiz osmanlı gibi imparatorluklarda çeşitli etnik gruplar olacaktır Selanikte yaşayan sebateyistlerde Türklerde pomaklarda olabilir.Bu konularla ilgili inatlaşmak barış getirmez,önemli olan ne mutlu Türküm diyene cümlesini kurabilmektir.Sağlıkla kalın

  YanıtlaSil

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved