Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır - Bursa Selanik Göçmenleri
Headlines News :
Ana Sayfa » , » Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır

Muhacirlerin Soyları Karamanoğulları'na Dayanır

Bursa Selanik Göçmenleri Tarih: 7 Aralık 2010 Salı | 01:54


Salur adı Dağ Han'ın(Dagh Khan) en büyük oğlunun ismine dayanır. Bu konu üzerine bilgiler yetersiz olmakla birlikte Divan-ı Lügat-ı Türk ve Farsça Oğuzname'nin el yazmalarında bu isim geçer. Syr Darya (Seyhun nehri - Bugünkü Kazakistan sınırları içinde) kıyılarından Maveraünnehir (Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin arasında bulunan tarihi bölgenin tarihi adı- bugün Özbekistan sınırları içindeki alan), Harezm ve Horasan'a(Hazar denizinin hemen batısında bugün İran sınırları içinde kalan bölge) ve sonunda Anadolu'ya gelmişlerdir.


Karamanoğulları Salurlar'ın Karaman kolundandır. Kafkasya'da Karamanlu adını taşıyan Salurlar tarafından kurulmuş köyler vardır. Bunlar 7.yüzyıla ait Türkmen Salur boyu Karamanlılara ait kalıntılardır.

Selçuklular'ın yayılmayı hedefleyen siyasetinin bir sonucu olarak Salurlar'ın çok büyük bir kısmı batıya doğru göç etmiştir. Bazıları Merv ve Sarakhs'da kalarak bugünkü Türkmenistanda Türkmen adıyla yaşar.

Bu konuda uzman olan bazı kişilere göre önemli miktarda Salur 1380 ve 1424 yılları arasında, Semerkand, Turfan ve Sou Tcheou yoluyla şuanda Çin'in kuzeybatısında Kansu'da bulunan Xining'e yerleşmiştir. Ve günümüzde hala az sayıda da olsa varlıklarını sürdürmektedirler. Fiziksel olarak da bu Türkler Kansu'daki diğer Müslümanlardan kolaylıkla ayırt edilebilir.

Salurlar göç, diğer göçebe Türkmenlerle savaş, İran'a akınlar sonucu sayı ve güç olarak oldukça zayıflamışlardır. Bölgedeki önemlerini İran'la çatışmalarından sonra devamlı kayıplar vererek yitirmişlerdir. Günümüzde Sarakhs civarında toplanmış ve İran-Afganistan-Türkmenistan sınırı yakınında bulunan Hari-Rüd boyunca dağılmış Salurlar kendilerini en eski ve soylu Türkmenler olarak saymaktadırlar.

Salurların Karaman kolu onbin obayla Anadolu'ya gelmişlerdir. İlk Anadolu'ya göçen Oğuz boylarındandırlar. Kilikya Ermenileri ile savaşarak Kilikya Ermeni Prensliğinin toprakları üzerinde düzgün bir devlet kurmuşlardır. Sayıları kısa sürede 70 bine ulaşmıştır.

Diğer Anadolu beylikleri Arap harfleri kullanırken Karamanoğulları Grek alfabesi kullanmıştır.(Karamanlika) Selçuklulardan beri resmi yazışmalar ve ilimde kullanılan dil Arapça ve Farsça olmasına rağmen, "Türkçe'den başka dil" kullanılmaması hakkında ferman yayınlayan tek beyliktir.

Orta Asya'dan geldiklerinde Göktanrı inancına sahip olan kabile zamanla Ortodoks ve Malazgirt savaşından sonra kitlesel olarak İslamiyet'e geçmiştir. Hristiyan olan azınlık dışındakiler yani Müslüman olanlar Fatih Sultan Mehmet'in Karaman'ı fethi ile Batı Trakya, Makedonya, Anadolu'nun çeşitli bölgeleri ve özellikle de yeni fethedilen Tuna kıyısındaki Bulgar ülkesine sürülmüştür.

Atatürk'ün dedelerinden Kızıl Ahmet Efendi Karaman'ın Kızıllar kasabasından Yunanistan'a göç ettirilmiştir. Osmanlı bu güçlü hanedanı gelecekte devletin güvenliğini tehlikeye düşürmemesi için dağıtmıştır. Ortodoksluğu kabul etmiş olan Karamanlar ise Lozan'dan sonra nüfus mübadelesi ile Helen olmamalarına rağmen Yunanistan'a gönderilmiştir. Günümüzde halen bu hanedanlığa mensup olmuş Yunanlı vatandaşlarında Karamanlı soy ismi sıkça görülür.
Bu Makaleyi Paylaş :

26 yorum:

 1. bu ataturkun büyük bir yalanıdır. Türkiye'ye getirilen selanikolilerin kökleri sebayqtist yahudiler den oluşmaktadır. türkiye yahudilestirilmistir. tük beşli Çanakkale adeta yok edecek kadar azaltılmasından sonra bati bu nesilleri Türkiye'ye yerleştirmişler. ekserisi sanayi işleri yapmaktadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. LAN ŞEREFSİZ BEN SELANİK GÖÇMENİYİM VE BOR LUYUM.KÖPEK SOYU GEL SELANİK GÖÇMENİ NİĞDE BORDAN KAÇ TANE ŞEHİT VAR GÖR.PİÇ GELDE İSLAMI GÖR ADET GELENEK VE GÖRENEĞİ KISACASI TÜRKLÜĞÜ GÖR.

   Sil
  2. servet dülger belki senin ataların öyledir bizim dedelerimiz beş vakit namazlarını kılan değerli insanlardılar ben hepsini yakından tanıdığım için bu söylediklerin seni bağlar ...

   Sil
  3. Servet biz değil ama senin ne kadar gavur soyu olduğun belli sen ve senin gibiler işte vatan içinde vatan haini olanlar. Çalış oğlum seninde olsun milletin emeğinde olmasın gözün Çalışkan Selaniklilere benzemeye sarfet enerjini dinime küfreden müslüman olsa diye senin gibilere demişler herhalde

   Sil
  4. Lan serefsiz TÜRK OGLU TÜRKÜM Niğde ulukısla ovacık köyü biz bu vatan icin kaçtane can verdik sen atatürkede biz begenmediginiz macırlarada kurban ol piç

   Sil
  5. Ovaciktan kimsin sen reis bende ovacikliyim .tarihi tek ben arastirmiyorum demekki ☺

   Sil
  6. Servet dülger denen gavat niğde konaklılıyım tarih okuyorum selanik göçmeniyim o kadar çok hocaya sordum ki üniversitesi de hepside bu yazının aynısını dediler biz göçmeniz karamanoğluyuz avşarız biz türk oğlu türküz sen ise tam bir piç kurususun orospu çocuğusun

   Sil
  7. Server Dülger,
   Senin Anadolulu olmadığın kesin ya Arap yada İngiliz tohumusun!!!

   Sil
  8. Ben Selanik gocmeniyim selanikliler bir kısmı Saruhan Yörükleri dir konya kahraman dan göç eden ler bir kismida Kırım'dan Karadeniz ve denizden getirilen trigala tatarlaridir tatarlarlar iki bölüme ayrılır otuz tatarlar ve dokuz tatarlar diye otuz tatarlar mogollarin içinde yer alanlar dokuz tatarlar Osmanlida yer alanlar tatarlar Bulgarlar Macar lar sonunda hep ar var hepsi birer türk boyudur hepsi orta Asya türküdür benim baba tarafim sanırsam trigala tatarı anne tarafım Saruhan Yörükleri nden

   Sil
  9. yalancı yobaz şerefsizin önde gideni o çocuğu

   Sil
  10. Ben ve ailem de selanik göçmeniyiz niğdeliyim ve muhacirlerin tarihini bir muhacirden daha iyi bilemezsin. Kökenimiz türktür ve çok şükür dedelerimizin dedeleri de müslümandır önce kendi tarihini araştırmali insan hoş tarihini bilmeyen insan kendini bilmez laflar eder çok görmemek lazım cahil insandan mantıklı cümleler beklememek lazım..

   Sil
 2. Sayın Servet dülger kardeşim,
  Tarih senin gibi arkadaşları aydınlatmak için vardır.
  Lütfen birazcık çaba sarfet de ecdadını araştırıver.
  Bundan sonra da bilir bilmez her b..a maydanoz olma.
  Sen hangi siyonist takımının adamısın merak ettim doğrusu...
  Hadi bakalım şimdi anca gidersin !...

  YanıtlaSil
 3. Vay senin gibi Ada'mın ta....
  Lan oğlum 2 günlük dünyada yarın bir kaza geçirip ölmiceğini ne biliyorsun.Eğer sen Atatürk'den daha Müslümansan kanıtın olmadan kuş beyninde ölmüş insanın arkasından düzmeceler uyduruyorsun.Bilmezmisin Ey müslüman Servet bir müslümanın arkasından kafir bile dersen iöanın tehlikeye girer..

  YanıtlaSil
 4. Servet sende keşke biraz akıl olsaydıda bizim gibi çalışıp didinip insan gibi insan olaaydın. Bizim kadar milliyetçi islamcı olamadığın belli. Sende vatanın içindeki vatan hainlerindensin belli.

  YanıtlaSil
 5. http://blog.milliyet.com.tr/karaman-halkinin-fatih-sultan-mehmet-e-karsi-varlik-mucadelesi-ve-fatih-in-cektirdigi-acilar/Blog/?BlogNo=407394&ref=fblike

  YanıtlaSil
 6. Arkadaşlar üsttrki linki açıp okuyun bu....... ların derdineymiş anlarsınız ben araştırmamın dahada derinine inmeye devam edicem tarih türklükle başladı araplıkta ara verdi ve bir türk oğlu türk buna dur dedi ve araplar ve siyonistler yine sahnede bir türk bu oyunu bozacak

  YanıtlaSil
 7. Karamanoğlu türk oğlu Türk olmaktan gurur duyuyorum karaman oğlu alfabesinde 28 harf oluşu bizim dilimizde hala (H) harfi kullanmamamızda etkilidir bende h iç kullanmıyorum mesela 😁😁

  YanıtlaSil
 8. https://selanikmuhaciri.blogspot.com.tr

  Arkadaşlar, bazı soyu bozukların derdi, çok sevdikleri ermeni papazlar ile hakiki Türk ve Müslüman olan Muhacirler değiştirildiği için papazsız kalmalarıdır.
  Saygılar :)

  YanıtlaSil
 9. Gencler nabunuz bea niğdede hemşerilerim warmış topraklarım benim istanbul büyükçekemeceye yerleşmiş benim dedelerimde :) varmı istanbul trakyadan muhacır

  YanıtlaSil
 10. Selanik gocmenidir babamin dedesi 17 yasinda gelmis bursaya ve onunda babası annesi namazinda niyazindalarmis cok sukur eski fotoraflara bakiyom haccada gitmişler cok sukur selaniklilere iftira atmadan konuşun arkadaslar

  YanıtlaSil
 11. servet piçi. sen ATATÜRK'Ü ağzına alacak kadar insan olmamışsın.bizim bu vatana hizmetimiz belli. sen ne yapıyorsun insanlara iftira atmaktan başka. akıllı ol.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Atam Mustafa Kemal Atatürk Bunların Nenelerini Dedelerini Nasıl S..tiyse, Nasıl Kuyruk Acısı Bıraktıysa, Öleli 80 yıl oldu hala onunla uğraşıyorlar :) Bizi kim nereye dağıtırsa dağıtsın, birbirimizden nekadar uzaklaştırırsa uzaklaştırsın gerçek Türk kanı bizim damarlarımızda. Dünyada 1 Türk bile kalsa ne yapar eder devlet kurarız. Bu hep böyle olmuştur. Bizi kimse durduramayacak. Birgün gelecek dünyayı Türkler yönetecek. Bu arada Türkler derken Gerçek Saf Türk Kanı Taşıyan Gerçek Türklerden bahsediyorum.

  YanıtlaSil
 14. Niğde Bor yukarisokubaşi mah. Vedat Deniz
  Muhacirlerle sıkıntısı olanları beklerim.

  YanıtlaSil
 15. sen servet dülger
  babası belirsiz o çocuğusun

  YanıtlaSil
 16. servet dülger denen piç senin ben sülaleni sikim. orospu çocuğu dedelerimiz çok sikmiş senin hısım akrabalarını zamanında belli. amına kodumun çocuğu, seni ağcın dalında sikerim amcık.

  YanıtlaSil

"Muhacir diye küçümsenenler,
tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,
yani 'düşmanla sonuna kadar dövüşenler'
çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler,
ve düşman karşısında kaçmak,
çekilmek nedir bilmeyenlerdir.

Muhacirler, kaybedilmiş ülkelerimizin
milli hatıralarıdır."

Mustafa Kemal Atatürk,
17 Ocak 1931

Translate

 
Support : Creating Website | Bursa Selanik Göçmenleri | ha_ay
Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Bursa Selanik Göçmenleri - All Rights Reserved